Echipa

Fatma MOHAMED

 

 

N. 04 septembrie 1975

 

studii:

- Facultatea de Teatru, Cluj-Napoca, Specializarea: Actorie, clasa Miriam Ciubus şi Mona Chirilă, promoţia 2002
- Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport, Cluj Napoca, Specializarea: Aerobic şi Dans Modern, promoţia 1997

 

o puteți vedea în:

 

”Dreptul la muncă”,"OMG"

Roluri în teatru:

 

2003

IRINA din spectacolul Trei surori după A.P. Cehov, regia: Radu Afrim.

FEMEIA din spectacolul Novecento, regia: Florin Vidamski.

EMILIA din Hothello Latino, după W. Shakespeare, regia: Theo Herghelegiu.

NOENE în Soldatul Pulcinella, regia: Balazs Zsigmund, mișcare scenică: Nora Fuser, proiect european Cultura 2000.

2004

KASHKA în David’s Boutique- de Radu Afrim, regia: Radu Afrim.

2005

ALICE în Mai aproape, de Patrick Marber, regia: Cristian Juncu.

FEMEIA în Acea zi de vineri, august/1982, adaptare după romanul Porumbelul de Patrick Suskind, regia şi coregrafia: Andras Lorant.

2006

FEMEIA în INSULA, spectacol de teatru-dans, regia: Florin Vidamski, coregrafie proprie

PERSONAJ MAGRITIAN în spectacolul de teatru-imagine MaMaMagritte, regia și scenografia: Horaţiu Mihaiu coregrafia: Andras Lorant.

Mademoiselle SIMONE în Free, după nuvela Pană de automobil, de F.Durrenmatt regia: Florin Vidamski

FEMEIA în NEGRU în Cu capul în nori, regia: Peter Zumstein, Sf. Gheorghe şi Berna, Elveţia

2007

NATASHA JIGALOVA în Nunta, după A.P.Cehov, regia: Florin Vidamski

CLEA în Black Comedy, de Peter Shaffer, regia: m.chris nedeea.

2009

TANIA în Lucia patinează, după Cintija Cerniauskaite, regia: Radu Afrim.

NADEJDA în Poveşti de familie, de BiljanaSrbljanovic, regia: Cristian Ban.

SOȚIA în Auto,de Ernesto Caballero, regia: Horațiu Mihaiu.

Participă la atelierul “În căutarea teatrului existențial 2010” la Burghausen- Germania, lucrînd pe texte de Gelu Naum cu regizorul David Esrig.

2011

MARIA TRAVINA în Acompaniatoarea, regia: Iris Spiridon, la Centrul de Cultură Arcuș, Sfântu Gheorghe

LILI în Mai întîi te naști, de Line Knutzon, regia: Radu Afrim.

2012

FEMEIA în Melancholia și misterul unei străzi,eseu vizual după pictura cu același nume al pictorului Giorgio De Chirico, regia: Horațiu Mihaiu, coregrafia: Mălina Andrei.

 

2013

FLORICICA în monodrama de cafenea Parfum de viață pe un tractor, de Cristiana Keresztes,

regia Kiss Eszter.

MADEMOISELLE în Cronica unor căderi banale, regie și coregrafie: Yves Marc,

coproducție StudioM cu teatrul Andrei Mureșanu- Sf. Gheorghe.

2014

POLITICIANUL ROM, GHICITOAREA, OTVOS ANDREEA, D.NA FERENCZ, SOON YI și CHELNERIȚA în spectacolul Sfântul din Sfântu Gheorghe, de Ștefan Peca, regia: Ana Mărgineanu, coregrafia: Andreea Duță, scenografia: Anda Pop, muzica: Eltes Aron.

2015

SOŢIA şi ÎNVĂŢĂTOAREA în spectacolul Contra progresului de Esteve Soler, regia: Cristian Ban.

 

Premii:

Cea mai bună actriță în rol secundar pentru rolul Tania din piesa ”Lucia patinează”, de Line Knutzon, regia: Radu Afrim la Festivalul Pledez pentru tine(ri) de la Piatra Neamț - 2010.

 

Cea mai bună actriţă în rol secundar pentru rolurile din spectacolul „Sfântul din Sfântu Gheorghe”, de Ştefan Peca, regia: Ana Mărgineanu, la Festivalul Internaţional ATELIER ediţia XXI - 2014.

 

Activitatea de coregraf și actor –dansator:

 

În 2002 realizează coregrafia spectacolului Un prieten de cînd lumea în regia lui Ieremia Ardealu, la teatrul Andrei MureșanuSfîntu, Gheorghe.

Între anii 2003-2005 a semnat coregrafia în cîteva spectacole de teatru ale regizorului Radu Afrim : Trei Surori (2003), David’s boutique (2004), Nevrozele sexuale ale părinților noștri ( Teatrul Toma Caragiu- Ploiești 2005).

În 2007 semnează şi joacă în spectacolul de teatru-dans INSULA ( proiect finanţat de CNDB)

În 2008 a mai semnat coregrafia regizorului Bocsardi Laszlo în spectacolele Yvona Principesa Burgundiei (teatrul Tamasi Aron- Sfântu Gheorghe) și Hamlet (teatrul Metropolis-București)

Între 2003-2009 a fost și coordonatorul trupei de teatru pentru liceeni ECOU din Sf. Gheorghe, ca si coregraf realizînd piesele de teatru pentru liceeeni ÎNCEPEM de I.L.Caragiale (2003), NUNTA după A.P.Cehov (2004), ROMEO și JULIETA? după W.Shakespeare( 2005) și TELEFON CERESC (2006) și apoi ca regizor şi coregraf piesele: FOREVER de Al. Mastrossimone (2008) și JAQUES sau SUPUNEREA de E. Ionesco (2009).

Cu trei dintre piese trupa ECOU a primit Marele Premiu la Festivalul LicArt –București.

 

Ca actriță de film, a jucat:

 

-Soția în filmul Katalin Varga, în regia lui Peter Strickland, , Producător Co Libra Film, Romania,UK-2009

-Silvia în filmul Berberian Sound Studio, în regia lui Peter Strickland, producție UK. Production Co Illuminations Films, WarpX, Londra, UK-2012.

-The Carpenter în filmul The Duke of Burgundy, regia Peter Strickland, UK, Producător Rook Films,UK-2014

Prezentare video:  

   © Simion Buia

 

  • Facebook Social Icon

© Teatrul "Andrei Mureșanu" 2017

Toate drepturile rezervate

Parteneri media: