Echipa

 

 

N. 13 iunie 1967

 

studii:

Universitatea Ecologică, Facultatea de Arte, Secţia Actorie, Clasa prof. C. Munteanu
Master Regia spectacolului contemporan, coordonator dr.prof. Marius Oltean, U.A.T. Târgu Mureş

 

a regizat:

”Querer”, ”Mateiaș Gâscarul”, "Doi Galbeni"

o puteți vedea:

"Dreptul la muncă"

REGIE SPECTACOLE

,,MOARTEA PENTRU PATRIE ’’ de Mihai Ignat - 2012
,,ÎNGERUL ŞI FLOAREA” după A. D’Exuperry - 2010
,,MANEJ’’- după DRESOAREA DE FANTOME de I. Băieşu - 2009
,,FATA BABEI ŞI FATA MOŞNEAGULUI’’ de Ion Creangă - 2009
,,MENAJERIA DE STICLĂ’’ de T. Williams - 2006
,, MANEJ”adaptare după ,,DRESOAREA DE FANTOME”de I.Băieșu-2002
,,A’MOOOR” adaptare după ,,LUV “ de Murray Schisgal - 2000
,,CAPRA CU TREI IEZI…ŞI-UN LUP” după Ion Creangă - 1999
,,BALOANE ŞI ŞAMPANIE” adaptare după 7 texte de T.Mazilu - 1998
Regii spectacole lectură, promovare texte în cadrul programului PIESA DIN BIBLIOTECĂ - în parteneriat cu Biblioteca ,,Bod Peter“ din Sfântu Gheorghe


ROLURI ÎN TEATRU (selecție)

CLAIIRE - ,,Cameristele’’, regia S.Misirianţu
MADONA VALERIA - ,,Casanova’’ – commedia dell’arte de M.C. Ranin
FATA CEA REA - ,,Fata babei si fata mosneagului’’ de I.Creangă, regia M. Bucur
MAMA - ,,Drumul’’ spectacol realizat de G. Leșe
IRINA NIKOLAEVNA ARKADINA - “Pescăruşul”de A.P.Cehov, regia I.Mânzatu
FEMEIA - ,,Acea zi de vineri. August 1982” după ,,Porumbelul”de P. Suskind, regia A. Lorand
NASTASIA TIMOFEEVNA - “Lakadalom”(Nunta) de A.P.Cehov, regia F.Vidamski
ADA - ,,Devoratoarea de litere”de Cătălin Mihuleac, regia Horaţiu Mihaiu
CLEOPATRA a-6-a - ,,Cleopatra a -7-a” de Horia Garbea, regia Bogdan Cioaba
MENAJERA, OFIŢER KGB - ,,H’othello Latino” după W.Shakespeare, regia T. Herghelegiu
NATAŞA - ,,Trei surori”de A.P.Cehov, regia Radu Afrim
LA PONCIA - ,,Alge” după ,,Casa Bernardei Alba” de Garcia Lorca, regia Radu Afrim
GRANICERA - ,,Casa de pe graniţă” de Slavomir Mrozek, regia Szabo K.Istvan
DRACUL - ,,Un prieten de când lumea”, dramatizare de R.Macrinici, regia I.A.Ieremia
FARFURIDI - ,,O scrisoare pierdută”de I.L.Caragiale, regia Gelu Badea
LEPROASA - ,,Lazaret’’dupaF.Brunea Fox si Leonid Andreev, regia Gelu Badea
COLOMBINA - ,,Arlechino pe lună”, regia Anca Maria Colţeanu
LENA , BOCITOARE - ,,Hruba cu stele”, de Theodor Stermin, regia Theodor Smeu Stermin
DANSATOARE, ASISTENTĂ - ,, Requiem”, de Leonid Andreev, regia Horaţiu Mihaiu
LOTTE - ,,Suferinţele tânărului Werther”, după Gheothe, regia Bogdan Voicu
HELENA - ,,Stucturi arhetipale în creaţia shakespeariană”, regia Bogdan Voicu
DUNEA - ,,Crimă şi pedeapsă” după Dostoievski, regia Alexandr Barannikov;

1993-1995 - angajată la Teatrul de Stat Arad
Roluri: 
SOLANGE - ,,Cameristele” de J.Genet, regia Ion Manzatu;
ROSAURA - ,,Viața e vis” de Pedro Calderon de la Barca”, regia Ștefan Iordănescu;
DOAMNA MARIA ANTOANETA - ,,Budoar si laguna”, de T. Mazilu, regia Ina Prisecariu

1990 -1994 Facultatea de Arte - Actorie - București
Roluri (selectiv):

ELENA ANDREEVNA - ,,Unchiul Vania” de Cehov
VETA - ,,O noapte furtunoasă” de I.L.Caragiale
TITANIA, DOICA - ,,Visul unei nopți de vară” de W. Shakespeare
CLITEMNESTRA - ,,Agamemnon”(teatru antic}


ROLURI ÎN FILME, RECLAME

SOȚIA - reclama la margarina WIESSANNA
ȘEFA FORDELULUI - ,,PRIVEȘTE ÎNAINTE CU MÂNIE”, regia Nicolae Mărgineanu (FILMEX)
PROSTITUATA - ,,MANDROID”(CASTEL FILM)
MAMA - reclama LENOR
TÂNĂRA - reclama la bere HOPFENKÖNIG


PREMII
6 nominalizări şi 3 premii obţinute de actorii aflaţi sub îndrumarea sa regizorală
premiul II la concursul de interpretare organizat de ,,Shakespeare Kingdom
House”, Arcuş 1998

 

  • Facebook Social Icon

© Teatrul "Andrei Mureșanu" 2017

Toate drepturile rezervate

Parteneri media: